X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Jezioro Tałty

woj. warmińsko - mazurskie
Połączone od północy z jeziorem Ryńskim, leży w dorzeczu Pisy.

Jezioro Tałty oraz Ryńskie tworzą najgłębszy zbiornik w kompleksie Wielkich Jezior Mazurskich. Średnia głębokość to 14 m, ale w najgłębszym miejscu sięga ona 44 m. Łączy północ i południe Krainy Wielkich Jezior, nadając się do pokonania zarówno jachtami, jak i kajakami. Jest skąpo zarośnięte, ma dobrze rozwiniętą linię brzegową z wieloma cyplami i zatokami. Brzegi jeziora są przeważnie wysokie, pagórkowate i strome, jednak południowa część wschodniego brzegu jest płaska i częściowo podmokła.

Na Jeziorze można łowić zarówno na wędkę jak i z łódki. Można liczyć na udane połowy płoci, leszczy, wzdręg, okoni i szczupaków. Występują tu także ukleje, tołpygi, kiełbie, jazgarze oraz miętusy. Ze względu na wspomniane już strome brzegi istnieją pomosty, które ułatwiają zarzucanie wędek. Zezwolenia na wędkowanie można kupić w wielu sklepach wędkarskich, nawet spożywczych znajdujących się w okolicznych miejscowościach.
 
Jezioro jest lubiane przez nurków ze względu na swoją dość przejrzystą wodę pozwalającą eksplorować dno, oglądać rzadkie okazy podwodnych roślin oraz ryby. W okolicy można znaleźć wykwalifikowanych instruktorów nurkowania udzielających lekcji i wskazujących najlepsze miejsca do podwodnego zwiedzenia.

Za mostem kolejowym w Mikołajkach po wschodniej stronie Jeziora Tałty znajduje się plaża. Chociaż nie jest duża a dostęp do wody jest utrudniony przez stojące przy niej jachty, to można tu odpocząć lub znaleźć miejsce do zacumowania własnej łódki.