X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Pałac w Drogoszach

Drogosze, woj. warmińsko - mazurskie
Barokowy zespół pałacowo-parkowy we wsi Drogosze k. Kętrzyna.

W latach 1606-1711 istniał pierwszy pałac w Drogoszach. Budował go Ludwik Rautter, otaczały go fortyfikacje. Budynek miał cztery kondygnacje, został niestety rozebrany w konsekwencji poważnego pożaru po uderzeniu pioruna. W XVII wieku majątek przejęła rodzina Dönhoffów, wywodzący się z rycerstwa szlachecki ród. Bogusław Fryderyk Dönhoff zmienił nazwę majątku na Dönhoffstadt i z jego polecenia powstał w 1714 roku barokowy pałac nawiązujący do posiadłości we Friedrichstein koło Królewca.
 
W XIX w. dokonano remontu zmieniając wystrój wnętrz na klasycystyczny. W pałacu zgromadzono wtedy bogatą kolekcję dzieł sztuki - obrazy, flamandzkie arrasy i chińskie wazy. Stale rozbudowywana była również biblioteka. Ostatni właściciele z rodu Dönhoff - Angelika i Stanisław zostali upamiętnieni bogato zdobionymi marmurowymi nagrobkami wykonanymi przez berlińskiego rzeźbiarza Lurssena.
 
Kres świetności pałacu nastąpił wraz z II WŚ, kiedy to Armia Czerwona wkroczyła do Prus Wschodnich a w pałacu ustanowiono siedzibę NKWD. Liczne dzieła sztuki zostały rozgrabione. Tylko część z nich ocalała i trafiła między innymi do Muzeum Warmii i Mazur. Po zmianie ustroju w Polsce zespół pałacowo-parkowy trafiał w ręce kolejnych prywatnych właścicieli, niestety jego kondycja ulegała pogorszeniu z powodu odkładania niezmiernie kosztownych remontów. W pałacu mieści się kaplica i rodzinne mauzoleum. Założenie obejmuje także dwa stawy oraz park geometryczny i krajobrazowy z cennym drzewostanem.