X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Pieniężno

woj. warmińsko - mazurskie
Skansenie Maszyn Rolniczych „Uchronić od zapomnienia” oraz Szlak Kopernikowski

W 1939r. Paul Lohmann i Wilhelm Pieper utworzyli fabrykę maszyn, którą nazwali „Maschinenfabrik Ermland”, czyli Fabryka Maszyn Warmia. Do roku 1944 zakład zatrudniał ok. 100 pracowników i prosperował dość dobrze.
Dziś nielicznie zachowane maszyny można oglądać w Skansenie Maszyn Rolniczych „Uchronić od zapomnienia” w oddalonych dwa kilometry od miasta Łajsach oraz w skansenie w Naterkach. Maszyny, które można zobaczyć w skansenie zostały kupione i ofiarowane przez okolicznych gospodarzy. Zazwyczaj stały zapomniane i zarośnięte w krzakach czy pokrzywach, skansen uratował je od zezłomowania.

Szlak Kopernikowski to szlak pieszy przeznaczony dla obozów wędrownych i osób zdobywających wyższe odznaki turystyki pieszej. Przebiega przez obszar  doliny rzecznej i robi wielkie wrażenie. Malownicze pagórki, wartko płynąca rzeka w dolinie , cenne okazy drzew, bogate poszycie runa leśnego oraz wiele okazów rzadko występujących ptaków dostarczają turystom wielu wrażeń.
Trasa Szlaku Kopernikowskiego w obrębie gminy wynosi 24 km. Istniejące tu unikatowe środowisko przyczyniło się do utworzenia 7-kilometrowej ścieżki dydaktycznej. Rozpoczyna się ona pod ruinami zamku w Pieniężnie, biegnie przez jar Wałszy do kapliczki przy "cudownym źródełku"m, stamtąd po przekroczeniu rzeki drewnianym mostem, prowadzi wschodnim brzegiem Wałszy do Pieniężna.