X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Wyspa Kormoranów

Jezioro Dobskie, woj. warmińsko - mazurskie
Wyspa Wysoki Ostrów na Jeziorze Dobskim sprawia wrażenie, jakby dotknęła go klęska żywiołowa. 

Uschnięte drzewa, suche kikuty gałęzi mocno kontrastujące z intensywną kolorystyką letniego nieba, czystej wody i żywą zielenią brzegu oraz pobliskich wysp. Tak wygląda wyspa od kiedy zamieszkują ją wielkie, żarłoczne, czarne kormorany. Ptaki te upodobały sobie wyspę na Jeziorze Dobskim, będącym rezerwatem przyrody, na którym panuje strefa ciszy. Nie można więc pływać tu motorówkami ani włączać silnika, dlatego też na jeziorze można w pełni rozkoszować się spokojem i przejrzyście czystą wodą.

Wyspa, pomimo że nie jest duża, nie da się jej przegapić ze względu na swój unikalny wygląd. Z daleka widać obumarłe konary drzew zatrutych przez nieczystości jej  mieszkańców. Wysoki Ostrów stanowi obszar ochrony kolonii lęgowej. Z tego też powodu nie można do niej przybijać, a jedynie obserwować z wody życie na wyspie. Oprócz kormoranów na wyspie swoje lęgowiska maja również czaple siwe

Wyspa Kormoranów znajduje się na Jeziorze Dobskim, prowadzi wokół niej szlak żeglarski. (z głównego szlaku Wielkimi Jeziorami trzeba odbić na Darginie na Jezioro Łabap, przez które można wpłynąć na Jezioro Dobskie).  Najprościej się tu dostać żaglówką, uważając na kamieniste brzegi i rozległe płycizny.